logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

{Arakut} {Gallery}

دربازديد استاندار مرکزي از توانمنديهاي علمي و تحقيقاتي دانشگاه صنعتي اراک دکتر حمیدرضا رضایی آشتیانی عنوان کرد:حمايت از دانشگاه صنعتي، حمايت از اقتصاد دانش بنيان است.

استاندار مرکزي در بازدید از بخشهاي مختلف و شرکتهاي دانش بنيان دانشگاه صنعتي اراک شامل طراحي و ساخت اولين درخت خورشيدي، طراحي و ساخت خودروي خورشيدي، طراحي و ساخت دستگاه کاهنده مصرف آب، طراحي و ساخت دستگاه چهارمنظوره خورشيدي به عنوان دستاوردهاي دانشگاه صنعتي اراک بازديد و پنج دفتر تحقيقاتي و پژوهشي اين دانشگاه با عنوان مرکز فناوری های نوین را رونمايي کرد.
در اين بازديد که معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مرکزي و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان نيز حضور داشتند، رئيس دانشگاه صنعتي اراک طي سخناني حمايت از دانشگاه صنعتي را حمايت از اقتصاد دانش‌بنيان عنوان کرد و با تاكيد بر ضرورت بازنگري در نظام آموزشي کشور گفت: برنامه‌ريزي‌هاي آموزشي به گونه‌اي است که اقبال دانش‌آموزان بيشتر به سمت رشتههاي تجربي است و اين امر زنگ خطر را براي رشتههاي فني و مهندسي به صدا درآورده است.
حميدرضا رضايي‌آشتياني با اشاره به هدفگذاري دانشگاه صنعتي اراک نسبت به مهارت‌افزايي دانشجويان گفت: بر اين اساس دانشجويان سال آخر تحصيلي خود را با حضور در واحدهاي صنعتي ميگذرانند.
وي با بيان اينکه حدود 80 درصد کل دانشآموختگان اين دانشگاه وارد بازار کار ميشوند، افزود: 62 تفاهم‌نامه همکاري بين اين دانشگاه و شرکتها و سازمانهاي مختلف براي استقرار دانشجويان در واحدهاي صنعتي به امضا رسيده است.
وي از نهایی سازی و راه‌اندازي خط توليد موتور ديزل تک سیلندر ویژه ماشینالات کشاورزی براي اولين‌بار در کشور توسط اين دانشگاه خبر داد و افزود: در چهار ماهه نخست سال جاري با وجود همه مشکلات و تنگناهاي شديد اقتصادي 800 ميليون تومان قرارداد بين اين دانشگاه و واحدهاي صنعتي منعقد شده است.
وي با بيان اينکه دانشگاه صنعتي اراک داراي ۶۶ عضو هيات علمي ۱۰ گروه آموزشي و ۱۵۳۱ دانشجو است، گفت: با شيوع بيماري کرونا کلاسهاي آنلاين دانشگاه از ۲۳ فروردين‌ماه آغاز شد و 153 استاد و مدرس از طريق سامانه آموزشي دانشگاه ارائه خدمات آموزشي به دانشجويان را از سرگرفتند و با وجود تعطیلی آموزش حضوری، ولی حضور اعضای هیات علمی و انجام کارهای تحقیقاتی و همچنین آموزش غیر حضوری با کیفیت بدون وقفه ادامه دارد.
رئيس دانشگاه صنعتي اراک تشويق واحدهاي صنعتي و معدني براي همکاري با محققان داخل استان، ترغيب واحدهاي صنعتي استان براي عضويت يک عضو هيات علمي در کميته تحقيق و توسعه، محوريت دانشگاه صنعتي در نيازسنجي پژوهش صنايع استان،ايجاد آزمايشگاه مرجع صنايع و معادن در دانشگاه، هدايت دانشآموزان نخبه به سمت حوزه فني و مهندسي، ورود دانشجويان سال آخر صنايع و معادن استان در راستاي آموزشهاي کاربردي و مهارت‌افزايي، فراهم کردن مسکن اعضاي هيات علمي، اختصاص زمين براي مجتمعهاي خوابگاهي و رفاهي و اختصاص فضاي مناسب براي رفع کمبودهاي فضاي آموزشي و کمک آموزشي و تخصيص اعتبار جهت تکميل پروژه مسجد را از جمله مطالبات و درخواستهاي مجموعه دانشگاه از استان برشمرد.
همچنین وی اظهارداشت: دانشگاه صنعتی درکنار پارک علم وفناوری و بنیاد نخبگان میتواند درتوسعه پایدار نقش مهمی داشته باشد که ورودی پارک علم وفناوری، خروجی دانش آموختگان دانشگاه است.
حميدرضا رضايي‌آشتياني افزود: علم مهمترين عامل رشد اقتصادي است و توليد علم در مراکز علمي و دانشگاهي محقق مي‌شود بنابراين با حمايت از دانشگاه صنعتي، اقتصاد پايدار ايجاد ميشود که در همین راستا دانشگاه صنعتی اراک کیفی سازی را رسالت نهادینه خود قرار داده است یک دانشگاه کیفی است که دقیقا براساس نیاز منطقه شکل گرفته و جزء معدود دانشگاه هایی در کشور است که تمام برنامه های توسعه ای خود و برنامه جامع مصوب منابع انسانی و برنامه های راهبردی و عملیاتی خود را دقیقا براساس نقشه جامع علمی و امایش اموزش عالی کشور بنا نهاده است
وي اظهار داشت: دانشگاهها در کنار پارک علم و فناوري و بنياد نخبگان ميتوانند در توسعه پايدار نقش اثرگذاري داشته باشند و ورودي پارکهاي علم و فناوري خروجي دانش‌آموختگان دانشگاهي هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی اراک گفت: گرچه دانشگاه صنعتی اراک دانشگاه کوچکی است اما ازپتانسیل وظرفیت خیلی بالایی برخوردار می باشد که امروز به سمع و نظر بازدید کنندگان رسید.