logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

{Arakut} {Gallery}

 معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی اراک گفت: این دانشگاه تاکنون با مشکل کاهش دانشجو مواجه نبوده است. 

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ابوالفضل سلامی در نشست ریاست دانشگاه صنعتی اراک با اصحاب رسانه به مناسبت فرارسیدن 30 امین سالروز تأسیس این دانشگاه، با بیان اینکه رشد و توسعه رشته های این دانشگاه به صورت کاملا هدفمند انجام شده است، افزود:  در حال حاضر 1294 دانشجو در این دانشگاه حضور دارند که از این تعداد، 1135 دانشجو در مقطع کارشناسی و 159 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. 

وی با اشاره به رشد 15 درصدی دانشجویان این دانشگاه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی اراک تاکنون با مشکل کاهش دانشجو مواجه نبوده و از آنجاکه در سال تحصیلی گذشته در حدود 180 دانشجو به مجموع تعداد دانشجویان دانشگاه اضافه شده است، خوشبختانه با مشکلاتی که بعضا در برخی از دانشگاه های غیر دولتی کشور وجود دارد، روبرو نبوده ایم. 

وی گفت: از زمانی که دانشگاه صنعتی اراک فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را به صورت مستقل از دانشگاه علم و صنعت تهران شروع کرده است، به طور متوسط هر ساله 2 گرایش کارشناسی ارشد به رشته های تحصیلی این دانشگاه اضافه شده است. در حال حاضر دانشگاه صنعتی اراک 6 رشته مصوب را در مقطع کارشناسی و 9 رشته مصوب را هم در مقطع کارشناسی ارشد در سبد انتخابی دانشجویان خود قرار داده است. 

امیررضا مرادی معاون اداری و مالی دانشگاه صنعتی اراک نیز در این نشست بر لزوم برگزاری با کیفیت برنامه های دانشگاه تاکید کرد و افزود: علیرغم اینکه معمولا اکثر دانشگاه های کشور با محدودیت های مالی خاصی مواجه هستند، اما نباید در اجرای برنامه های دانشگاه خست زیادی به خرج داد و می بایست با توجه به بودجه و امکانات مالی موجود در دانشگاه، این برنامه ها را به بهترین نحو به سرانجام رساند. 

وی با بیان اینکه در سال گذشته اکثر نهاد اجرایی کشور با محدودیت های مالی و بودجه ای خاصی مواجه بوده اند، افزود: رشد تورم و کاهش منابع موجود کشور در سال گذشته، در اجرای برنامه های دستگاه های اجرایی کشور بی تاثیر نبوده است و دانشگاه صنعتی اراک نیز به عنوان یک مرکز آموزشی و پژوهشی از این مشکلات مالی بی نصیب نبوده است. خرید تجهیزات آزمایشگاهی، پژوهشی و آموزشی تاثیر بسزایی در پیشبرد اهداف دانشگاه ها و اجرای برنامه های کیفی آنها دارد که متاسفانه بر اثر نوسانات قیمت ارز و مشکلات اقتصادی حاکم در جامعه طی چند سال گذشته، دانشگاه های کشور در تأمین این تجهیزات با مشکلات متعددی روبرو بوده اند. 

مرادی با تاکید بر اینکه دانشگاه صنعتی اراک رشته های تحصیلی خود را در پاسخ به نیازهای جامعه و اشتغالزایی کارآمد انتخاب کرده است، بیان کرد: با توجه به اینکه تمامی رشته هایی که از ابتدا در این دانشگاه وجود داشته است، به تجهیزات خاصی نیاز داشته اند، مشکلات موجود و ناتوانی این مجموعه در تأمین برخی از این تجهیزات، دانشگاه را با چالش های مختلفی مواجه کرده است. دانشگاه صنعتی اراک در سال گذشته در کنار محدودیت های مطلق بودجه ای موجود، با نوسانات زیادی در تخصیص اعتبارات خود مواجه بوده است که اتفاقات اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری نیز بر این مشکلات مالی افزوده است. 

معاون اداری و مالی دانشگاه صنعتی اراک با اشاره به منابع متعددی که این دانشگاه در راستای پاسخ به نیازهای جامعه و تامین اهداف اساسی خود در نظر گرفته است، اظهار کرد: در حال حاضر 58 عضو هیئت علمی در این دانشگاه به فعالیت های آموزشی و پژوهشی مشغول هستند که با توجه به تعداد دانشجویان و سرانه های موجود در این مجموعه، دانشگاه صنعتی اراک توانسته است در شاخص نسبت دانشجو به استاد، در زمره دانشگاه های کم نظیر کشور از این حیث قرار بگیرد. اگرچه کاهش تعداد اعضای هیئت علمی، می تواند هزینه های دانشگاه را به مراتب کاهش دهد، اما با توجه به اینکه ارائه خدمات با کیفیت و مطلوب همواره در دستور کار دانشگاه قرار داشته است، خوشبختانه تاکنون محدودیت های مالی و اعتباری دانشگاه، هیچگونه تاثیری بر روند امور اجرایی دانشگاه نگذاشته است. 

وی با اشاره به درآمدهای اختصاصی دانشگاه از فعالیت های پژوهشی و  افزایش بودجه این دانشگاه در سال جاری، گفت: امیدواریم در سال جاری با تحقق کامل اعتبارات دانشگاه بتوانیم خدمات خود را به نسبت گذشته با کیفیت و رضایت بیشتری انجام دهیم و به مرور زمان از مشکلات مالی کنونی گذر کنیم.